Розвиток мовлення

Конспект заняття

з розвитку мовлення

для дітей 3-го року життя

 

«В гостях у Сонечка»

 

 

Вихователь: Турченко Т.І.

Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з поняттям «сімя» і тих, хто її складає, ознайомлювати з правилами етикету: взаємини між членами родини, активізувати мовлення дітей; удосконалювати розуміння мови дорослого; розвивати почуття поваги до старших членів сімї, чуйність,доброзичливість; дрібну моторику пальців рук; виховувати любов до найближчих і найрідніших людей – до всіх членів родини.

Матеріал: сонечко,чарівна скринька, паперова квітка з фотографіями, потішки.

Хід заняття:

Вихователь пропонує дітям привітатися з гостями:

- Доброго ранку! Доброго дня!

- А тепер привітаємось з Сонечком, покличемо його!

Сонечко, Сонечко! Заглянь у віконечо!

Тут малята граються, тебе дожидаються.

Вихователь: Дітки, Сонечко простягнуло до вас свій промінчик і торкнулося...носика, щічки, любика, голівки...(гра із сонячним зайчиком).

Бачите, яке Сонечко тепле, ласкаве, лагідне...Діти, а кого ще можна назвати сонечком? Так, сонечком ми називаємо наших рідних, близьких людей.

Сюрпризний момент: в-ль звертає увагу дітей на чарівну скриньку із загадками, яку приготувало для них сонечко. (Д/г «Відгадай хто це?»)

- Малята, про сонечко говорять: лагідне, тепле, ласкаве, привітне. Це сонечко. А сонечку дуже цікаво дізнатися, про кого говорять ось так:

Красива, мила, найукраща, лагідна, добра. Це ....мама.

Сильний, міцний, умілий, веселий. Це...тато.

Старенька,ласкава, працьовита, турнботлива, дбайлива. Це....бабуся.

Сивий, мудрий, розумний, майстровитий. Це....дідусь.

Вихователь: Молодці, діти гарно відповідали. Сонечко зраділо вашим відповідям, ще сильніше пригріло – і розквітла чарівна квітка.

(Вихователь показує дітям паперову квітку, всередині якої сімейні фотографії вихованців.)

Вихователь: Малята, ви впізнаєте, хто на цих знімках?

- Як назвати одним словом? (Сімя)

- Знайдіть кожен свою сімю. А Сонечку цікаво, як звати ваших рідних?

- Максимко, як звати твою маму, тата?

- А у Марійки є ще сестричка (братик). Як звати братика, сестричку?

Вихователь: Діти, ваші мами називають вас лагідно: синку- синочку, синуля, донечка – доню, доця... А як назвати лагідно:

мама- матінко, маткся; тато – татусь, таточко;

бабуся – бабусенька, бабуля; дідусь – дідусю, дідуля...

- Малята, Сонечку цікаво, хто купує прождукти і готує для вас їсти,?

- Хто пере та прасує одяг?

- Хто полагодить зіпсований телевізор або прибє до стіни поличку?

- Хто сплете рукавички?

- Хто розповідає вам казку перед сном?

- Хто прибирає в квартир?

Хто відремонтує стільчик або іграшку?

- Ось бачите, малята, скільки всього потрібно зробити для того, щоб усій родині жилося щаслтиво і затишно.

- Ось і Сонечко працювало цілий день, як ваша мама, втомилося і лягло відпочити. Давайте не будемо їм заважати, ні Сонечку, ні мамі. Нехай відпочивають.

Фізхвилинка

Мама прилягла на ліжко. Мама хай спочине трішки.

Щоб її не розбудить, тихо буду я ходить.

Ч-ч-ч! Ч-ч-ч!

Я навшпинячки ходжу, мамочку не розбуджу!

Ч-ч-ч! Ч-ч-ч!

Я на пяточках ходжу, мамочку не розбуджу!

- А ви можете допомогти своїм рідним? Так,звичайно, можете.

Вихователь пропонує дітям пограти в гру  «Кому, що треба для роботи?»: на столі з одного боку картинка із зображенням силуету жінки, з іншого- чоловіка. Посередині картки з зображенням предметів ждомашнього вжитку. Для мами: каструля, тарілки, вазон з квітами. Для тата: молоток, пилка, цвяхи.

Завдання для дітей: хлопчики відбирають предмети, які потрібні татові, дівчатка – які потрібні мамі.

Вихователь: Діти, погляньте, трапилося лихо, змішалися крупи! (показує мисочку, де перемішані горох, квасоля, макарони). Мама хотіла приготувати обід: з гороху зварите пюре, з квасолі – що? (суп). Що ж тепер робити?

Проводиться гра «Допоможемо мамі»: хлопикам пропонується відібрати в індивідуальні стаканчики горох, а дівчаткам – квасольку. Потім пересипати їх до каструльок: хлопчики до синьої, дівчатка – до червоної.

Вихователь: Молодці, Сонечку сподобалося, як ви допомагали мамі, а тепер допоможемо татові підкувати чобіток!

(розповідання дітьми потішки «Кую,кую чобіток!»)

Вихователь: Ось дітки, ми допомогли і мамі, і татові. А про кого вони так піклуються: готують їсти, ремонтують взуття?  (про своїх дітей). Так, тож давайте розкажемо Сонечку, що ще роблять ваші мами для своїх дітей.

Д/г «Моя дбайлива мама»: вихователь починає речення, а діти закінчують його, додавши відповідне слово.

- Вранці мама мене... (будить)

- Мама мені готує...

- Мама мені допомагає....(вмитися, одягтися, взутися)

- Мама бере мене за ручку і відводить... (до дитсадка)

- Увечері мама поспішає, щоб мене швидше...

- Ми з мамою йдемо...

- Коли настає ніч, мама мене вкладає...

- Я свою маму дуже...

Вихователь: Бачите, як матуся піклується про вас, яка вона турботлива, вправна, працьовита. Все вмію.ть робити наші мами! А давайте покажемо Сонечку, як наші мами печуть хлібчик.

Потішка «Печу, печу хлібчик»

Вихователь: Молодці малята! А поки Сонечко гралося з нами, його матуся теж попіклувалася про нього, - напекла для нього пиріжків. Тільки Сонечко знає, що треба ділитися, і хоче пригостити вас пиріжками. А з чим ви полюбляєте пиріжки? Діти, з ким би ви хотіли поділитися пиріжками? Добре, а Сонечко пригощає Вас пиріжками з яблуками. Тож, давайте подякуємо Сонечку та його матуся, поласуємо пиріжками та пригостимо своїх мам, рідних, гостей.

 

 

 

 

Заняття з грамоти
для дітей старшого віку

 

« Пригоди  у  зоопарку»

 

 

                                                    Вихователь: Єфіменко Г.Л.

 

 

Програмовий  зміст

Зв’язна  мова:
-
продовжувати  розвивати  діалогічну  форму  спілкування;
Словник
 - вчити  дітей  добирати  якісні прикметники  до  іменника  «лікар»;
Граматика:
- вправляти  у  відмінюванні  іменника  зоопарк  за  відмінками;
- удосконалювати  навички  утворення  нових  слів  суфіксальним  способом,  називаючи  дитинчат  тварин;
Звукова культура  мовлення:
-
закріплювати  навички  звукового  аналізу  та  синтезу  слова,  читання  слів  та визначення  кількості  складів  у  словах;
- вправляти  дітей  у  вмінні  робити  схему  речення;
- удосконалювати  вміння  дітей  називати  слова  на  заданий  звук,  визначати  перший  та  останній  звук  у  словах.
 

                                       Хід  заняття:

І Організаційний  момент:
Діти, сьогодні  лікар  Айболить  запрошує  нас   у  подорож.  Погляньте,  він  тримає  якогось  листа.  Прочитаємо  його
Що  за  дім  такий  великий,
Де  тварин  живе  багато?
Всі  вони  з  країн  далеких, 
Здогадайтеся,  малята.
Про  що  ця  загадка?   (Про  зоопарк)
Чи  здогадалися  ви,  куди  запрошує  нас  лікар  Айболить?  Він  підказує,  що  нас  чекають  тварини,  батьківщина  яких – далека  Африка  та  Австралія.
Про  яких  тварин  іде  мова?  (Про  екзотичних)
Назвіть  екзотичних  тварин.
Але  подорож  наша  непроста, а  з  багатьма  несподіванками»                          Д/г  «Назви  перший  звук  у  слові
Вихователь  роздає  дітям  картки.  Діти  називають  слово  та  визначають  перший  звук – слон,  мавпа,  лев,  афіша, тигр,  зоопарк,  лікар,  носоріг,  жирафа,  бегемот.
Д/впр. «Знайомство»
(Дітям  пропонується  поспілкуватися  з  лікарем  Айболитом  у  формі  діалогу)
Привіт,  мене  звати  лікар  Айболить,  а  тебе?
Куди  ти  прийшов?
Ти  знаєш  що  таке  зоопарк?
Який  сьогодні у  тебе  настрій?
Що  ти  хочеш  побачити  у зоопарку?
  Д/впр  «Який  жираф»
(Дітям  пропонується  одягнути  уявні  біноклі    та  роздивитись  жирафа.  Діти  називають  слова – ознаки)
Він   яскравий,  худий,  гарний,  цікавий,  незвичайний,  довгошиїй,  цікавий
 Д/г  «Звуковий  аналіз  слів»
(Дітям  пропонується    пригадати,  які  дві  групи  звуків  існує,  зробити  звуковий  аналіз  слова «слон»
Скільки  звуків  у  слові?
Скільки  голосних?  Назвіть?
Скільки  приголосних?   Назвіть?
Який  перший  звук?
Який  останній  звук?
Вихователь:
За  ваші  правильні    відповіді    лікар  Айболить  подарував  вам картки  із  зображенням   тварин і  пропонує    назвати  та  підписати  їх  звуками
  «Поділ  слів  на  склади»
(Дітям  пропонується  розселити  тварин  у  хатинки.   У  будинок  з  одним  віконцем  слова  з   одним  складом,  і  т.д.)
лев,  тигр,  слон,  мавпа,  жирафа,    папуга,  носоріг,  бегемот
У  наших  тварин  є  дитинчата,  а  у  кого    хто,  допоможіть  відгадати
Д/впр.  «Дитинчата  тварин»
Лев – левеня,  тигр – тигреня,  слон -           , мавпа -           , бегемот -        
Фізкультхвилинка
Живуть  у  зоопарку
Мавпа,  тигр  і  носоріг.
Про них   усі  піклуються,
Ними  всі  любуються.
На  екскурсію  йдемо,
Їх  усіх  розглянемо.
  Д/впр.   «Назви  слово  на   звук»
(Вихователь  кидає  дітям  м яч.  Потрібно  назвати  слово  на  заданий  звук  (п),  (с),  (б),  (м),  (р)
  Д/г  «Анограми»
(Вихователь  звертає  увагу  на  дошку,  де зображені  кольорові  кульки  з  різними  складами.  Дітям  потрібно  визначити  правильну  послідовність  та  скласти  слова)
гля – да  - чі,   но – со  - ріг,   бу – ди –нок
 Д/г  «Схема  речення»
Діти,  а  давайте  складемо  речення  про  зоопарк    і  спробуємо  записати  схематично
Як  позначається  початок  речення?
Як  записати  наступне  слово?                                                                            Що  ставиться  в  кінці  речення?
Ми  ходили  у  зоопарк.
Діти  люблять  зоопарк.
Підсумок  заняття
У   зоопарку  ми  побували
Звірів  різних  розглядали.
Час  прийшов  нам  всім  прощатись,
До  садочку  повертатись.
Діти,  ось  нам  Айболить  подарував  на  згадку  афішу,  ми  її  забираємо  з  собою,  але  перед  тим  її прочитаємо.

                                        Увага !
                           Зоопарк  запрошує  дітей.
               Вас  зустрінуть   екзотичні  тваринки.
                                    Чекаємо  всіх!