Розвиток мовлення
Конспект заняття
з розвитку мовлення
для дітей 3-го року життя
«В гостях у Сонечка»
Вихователь: Турченко Т.І.
Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з поняттям «сімя» і тих, хто її складає, ознайомлювати з правилами етикету: взаємини між членами родини, активізувати мовлення дітей; удосконалювати розуміння мови дорослого; розвивати почуття поваги до старших членів сімї, чуйність,доброзичливість; дрібну моторику пальців рук; виховувати любов до найближчих і найрідніших людей – до всіх членів родини.
Матеріал: сонечко,чарівна скринька, паперова квітка з фотографіями, потішки.
Хід заняття:
Вихователь пропонує дітям привітатися з гостями:
- Доброго ранку! Доброго дня!
- А тепер привітаємось з Сонечком, покличемо його!
Сонечко, Сонечко! Заглянь у віконечо!
Тут малята граються, тебе дожидаються.
Вихователь: Дітки, Сонечко простягнуло до вас свій промінчик і торкнулося...носика, щічки, любика, голівки...(гра із сонячним зайчиком).
Бачите, яке Сонечко тепле, ласкаве, лагідне...Діти, а кого ще можна назвати сонечком? Так, сонечком ми називаємо наших рідних, близьких людей.
Сюрпризний момент: в-ль звертає увагу дітей на чарівну скриньку із загадками, яку приготувало для них сонечко. (Д/г «Відгадай хто це?»)
- Малята, про сонечко говорять: лагідне, тепле, ласкаве, привітне. Це сонечко. А сонечку дуже цікаво дізнатися, про кого говорять ось так:
Красива, мила, найукраща, лагідна, добра. Це ....мама.
Сильний, міцний, умілий, веселий. Це...тато.
Старенька,ласкава, працьовита, турнботлива, дбайлива. Це....бабуся.
Сивий, мудрий, розумний, майстровитий. Це....дідусь.
Вихователь: Молодці, діти гарно відповідали. Сонечко зраділо вашим відповідям, ще сильніше пригріло – і розквітла чарівна квітка.
(Вихователь показує дітям паперову квітку, всередині якої сімейні фотографії вихованців.)
Вихователь: Малята, ви впізнаєте, хто на цих знімках?
- Як назвати одним словом? (Сімя)
- Знайдіть кожен свою сімю. А Сонечку цікаво, як звати ваших рідних?
- Максимко, як звати твою маму, тата?
- А у Марійки є ще сестричка (братик). Як звати братика, сестричку?
Вихователь: Діти, ваші мами називають вас лагідно: синку- синочку, синуля, донечка – доню, доця... А як назвати лагідно:
мама- матінко, маткся; тато – татусь, таточко;
бабуся – бабусенька, бабуля; дідусь – дідусю, дідуля...
- Малята, Сонечку цікаво, хто купує прождукти і готує для вас їсти,?
- Хто пере та прасує одяг?
- Хто полагодить зіпсований телевізор або прибє до стіни поличку?
- Хто сплете рукавички?
- Хто розповідає вам казку перед сном?
- Хто прибирає в квартир?
Хто відремонтує стільчик або іграшку?
- Ось бачите, малята, скільки всього потрібно зробити для того, щоб усій родині жилося щаслтиво і затишно.
- Ось і Сонечко працювало цілий день, як ваша мама, втомилося і лягло відпочити. Давайте не будемо їм заважати, ні Сонечку, ні мамі. Нехай відпочивають.
Фізхвилинка
Мама прилягла на ліжко. Мама хай спочине трішки.
Щоб її не розбудить, тихо буду я ходить.
Ч-ч-ч! Ч-ч-ч!
Я навшпинячки ходжу, мамочку не розбуджу!
Ч-ч-ч! Ч-ч-ч!
Я на пяточках ходжу, мамочку не розбуджу!
- А ви можете допомогти своїм рідним? Так,звичайно, можете.
Вихователь пропонує дітям пограти в гру «Кому, що треба для роботи?»: на столі з одного боку картинка із зображенням силуету жінки, з іншого- чоловіка. Посередині картки з зображенням предметів ждомашнього вжитку. Для мами: каструля, тарілки, вазон з квітами. Для тата: молоток, пилка, цвяхи.
Завдання для дітей: хлопчики відбирають предмети, які потрібні татові, дівчатка – які потрібні мамі.
Вихователь: Діти, погляньте, трапилося лихо, змішалися крупи! (показує мисочку, де перемішані горох, квасоля, макарони). Мама хотіла приготувати обід: з гороху зварите пюре, з квасолі – що? (суп). Що ж тепер робити?
Проводиться гра «Допоможемо мамі»: хлопикам пропонується відібрати в індивідуальні стаканчики горох, а дівчаткам – квасольку. Потім пересипати їх до каструльок: хлопчики до синьої, дівчатка – до червоної.
Вихователь: Молодці, Сонечку сподобалося, як ви допомагали мамі, а тепер допоможемо татові підкувати чобіток!
(розповідання дітьми потішки «Кую,кую чобіток!»)
Вихователь: Ось дітки, ми допомогли і мамі, і татові. А про кого вони так піклуються: готують їсти, ремонтують взуття? (про своїх дітей). Так, тож давайте розкажемо Сонечку, що ще роблять ваші мами для своїх дітей.
Д/г «Моя дбайлива мама»: вихователь починає речення, а діти закінчують його, додавши відповідне слово.
- Вранці мама мене... (будить)
- Мама мені готує...
- Мама мені допомагає....(вмитися, одягтися, взутися)
- Мама бере мене за ручку і відводить... (до дитсадка)
- Увечері мама поспішає, щоб мене швидше...
- Ми з мамою йдемо...
- Коли настає ніч, мама мене вкладає...
- Я свою маму дуже...
Вихователь: Бачите, як матуся піклується про вас, яка вона турботлива, вправна, працьовита. Все вмію.ть робити наші мами! А давайте покажемо Сонечку, як наші мами печуть хлібчик.
Потішка «Печу, печу хлібчик»
Вихователь: Молодці малята! А поки Сонечко гралося з нами, його матуся теж попіклувалася про нього, - напекла для нього пиріжків. Тільки Сонечко знає, що треба ділитися, і хоче пригостити вас пиріжками. А з чим ви полюбляєте пиріжки? Діти, з ким би ви хотіли поділитися пиріжками? Добре, а Сонечко пригощає Вас пиріжками з яблуками. Тож, давайте подякуємо Сонечку та його матуся, поласуємо пиріжками та пригостимо своїх мам, рідних, гостей.
Заняття з грамоти
для дітей старшого віку
« Пригоди у зоопарку»
Вихователь: Єфіменко Г.Л.
Програмовий зміст
Зв’язна мова:
- продовжувати розвивати діалогічну форму спілкування;
Словник
- вчити дітей добирати якісні прикметники до іменника «лікар»;
Граматика:
- вправляти у відмінюванні іменника зоопарк за відмінками;
- удосконалювати навички утворення нових слів суфіксальним способом, називаючи дитинчат тварин;
Звукова культура мовлення:
- закріплювати навички звукового аналізу та синтезу слова, читання слів та визначення кількості складів у словах;
- вправляти дітей у вмінні робити схему речення;
- удосконалювати вміння дітей називати слова на заданий звук, визначати перший та останній звук у словах.
Хід заняття:
І Організаційний момент:
Діти, сьогодні лікар Айболить запрошує нас у подорож. Погляньте, він тримає якогось листа. Прочитаємо його
Що за дім такий великий,
Де тварин живе багато?
Всі вони з країн далеких,
Здогадайтеся, малята.
Про що ця загадка? (Про зоопарк)
Чи здогадалися ви, куди запрошує нас лікар Айболить? Він підказує, що нас чекають тварини, батьківщина яких – далека Африка та Австралія.
Про яких тварин іде мова? (Про екзотичних)
Назвіть екзотичних тварин.
Але подорож наша непроста, а з багатьма несподіванками» Д/г «Назви перший звук у слові
Вихователь роздає дітям картки. Діти називають слово та визначають перший звук – слон, мавпа, лев, афіша, тигр, зоопарк, лікар, носоріг, жирафа, бегемот.
Д/впр. «Знайомство»
(Дітям пропонується поспілкуватися з лікарем Айболитом у формі діалогу)
Привіт, мене звати лікар Айболить, а тебе?
Куди ти прийшов?
Ти знаєш що таке зоопарк?
Який сьогодні у тебе настрій?
Що ти хочеш побачити у зоопарку?
Д/впр «Який жираф»
(Дітям пропонується одягнути уявні біноклі та роздивитись жирафа. Діти називають слова – ознаки)
Він яскравий, худий, гарний, цікавий, незвичайний, довгошиїй, цікавий
Д/г «Звуковий аналіз слів»
(Дітям пропонується пригадати, які дві групи звуків існує, зробити звуковий аналіз слова «слон»
Скільки звуків у слові?
Скільки голосних? Назвіть?
Скільки приголосних? Назвіть?
Який перший звук?
Який останній звук?
Вихователь:
За ваші правильні відповіді лікар Айболить подарував вам картки із зображенням тварин і пропонує назвати та підписати їх звуками
«Поділ слів на склади»
(Дітям пропонується розселити тварин у хатинки. У будинок з одним віконцем слова з одним складом, і т.д.)
лев, тигр, слон, мавпа, жирафа, папуга, носоріг, бегемот
У наших тварин є дитинчата, а у кого хто, допоможіть відгадати
Д/впр. «Дитинчата тварин»
Лев – левеня, тигр – тигреня, слон - , мавпа - , бегемот -
Фізкультхвилинка
Живуть у зоопарку
Мавпа, тигр і носоріг.
Про них усі піклуються,
Ними всі любуються.
На екскурсію йдемо,
Їх усіх розглянемо.
Д/впр. «Назви слово на звук»
(Вихователь кидає дітям м яч. Потрібно назвати слово на заданий звук (п), (с), (б), (м), (р)
Д/г «Анограми»
(Вихователь звертає увагу на дошку, де зображені кольорові кульки з різними складами. Дітям потрібно визначити правильну послідовність та скласти слова)
гля – да - чі, но – со - ріг, бу – ди –нок
Д/г «Схема речення»
Діти, а давайте складемо речення про зоопарк і спробуємо записати схематично
Як позначається початок речення?
Як записати наступне слово? Що ставиться в кінці речення?
Ми ходили у зоопарк.
Діти люблять зоопарк.
Підсумок заняття
У зоопарку ми побували
Звірів різних розглядали.
Час прийшов нам всім прощатись,
До садочку повертатись.
Діти, ось нам Айболить подарував на згадку афішу, ми її забираємо з собою, але перед тим її прочитаємо.
Увага !
Зоопарк запрошує дітей.
Вас зустрінуть екзотичні тваринки.
Чекаємо всіх!