Навчаємо і виховуємо (заняття ДНЗ)

Як виглядає цікаве та сучасне заняття в ДНЗ?

Традиційно заняття в ДНЗ – це форма організації навчально – виховного процесу. Заняття в ДНЗ здійснюється в певному місці (у приміщеннях ДНЗ) з певною віковою групою дітей (молодші, середні, старші групи). При чому, традиційно заняття в ДНЗ обмежене за тривалістю у визначеному режимом часі.

Натомість цікаве та сучасне заняття в дитячому садку може здійснюватися поза приміщеннями ДНЗ – на вулиці, у парку, в музеї, на підприємстві… Цікаве заняття в дитячому садочку охоплює невиключно фронтальні форми діяльності, а натомість використовує групову діяльність та індивідуальну діяльність.

Сучасне заняття в ДНЗ не повинно обмежуватися часовими рамками, а продовжуватися згідно зацікавленостей учасників – дітей та дорослих.

Заняття в ДНЗ забезпечує розвиток дитини

«Чи думали ви про дітей?» – запитуємо ми вихователів, що проводять «Заняття» лише для власного самоствердження.

«Чи думали ви про дітей?» – запитуємо ми батьків, що розлучаються.

«Чи думали ви про дітей?» – запитуємо керівників освіти, які наполягяють на проведенні відкритих занять для груп відвідувачів.

Особистісно-орієнтоване навчання за принципами «Лицем до дитини» бере свій початок від дитини, а не від вихователя чи керівника. Протягом дня вихователь створює умови для розвиту самореалізації дітей. Отже не вихователь, а діти разом з вихователем поступово розкривають заплановану тему. Діти мають можливість проявити себе, показати свої знання на будь-якому етапі, у будь-якому виді діяльності. Переборюється острах дітей помилитися, зробити «не так, як треба», що має істотне значення для розвитку.

«Чи думаю я про дітей?» – запитання, яке повинно виникати у педагога – вихователя ДНЗ, перш ніж вона починає будь-яку справу, будь-яке заняття.

Вклад вихователя – форма заняття в ДНЗ

Традиційно вклад вихователя, як фронтальна форма заняття в ДНЗ, нагадувала «театр одного актора», який час від часу запрошував глядачів-дітей до спів-участі. Сценарій був виготовлений заздалегідь і виконувався актором-вихователем. Вся дитяча увага була звернута на вихователя.

Натомість сучасні, інноваційні заняття в ДНЗ використовують лише, як максимум, – 10 хвилин фронтальної форми для навчання.

Вклад вихователя, коли вихователь говорить, пояснює, привертає увагу – від дитини вимагає лише пасивного сприйняття – слухання. В ієрархії розвитку та засвоєння нової інформації, фронтальна форма – найменше ефетивна для навчання, особливо коли йде мова про дітей садочкового віку.

Чому так важливо заохочувати батьків приводити дітей у дитячий садок на заняття?

Коли дитина вперше приходить до структурованої освітньої установи (у дитячий садок), однією з цілей вихователя є допомогти дитині перейти від еґоїстичної самосвідомості до поінформованості про інших. На цьому етапі дитячого розвитку вихователі перейняті тим, щоб дитина навчилася:

• ділитися з іншими
  • чергуватися в грі
  • виявляти турботливість супроти інших.

«Вияв групою» у дитячому садку може сприяти дитячим позитивним почуттям по відношеню до садка, вихователів і однолітків. Ці почуття вибудовують базу для подальших успіхів у школі.

Які вимоги у дитячому садку України до занять?

У «Базовому компоненті дошкільної освіти» України вказується, що дитина:

«Відрізняє гру вдвох від гри групою, знає переваги кожної. Розуміє, що за бажанням може вийти з групової гри. Здатна керуватися не лише особистими, а й груповими інтересами. Розуміє, що в спільній діяльності кожний у чомусь себе обмежує, усвідомлює своє право домагатися виконання виправданих вимог. Цінує і намагається зберегти прихильне ставлення до себе інших.»